|
LITERATURA
W posiadaniu członków naszego Koła znajdują się bogate zasoby literatury pszczelarskiej.
Ponieważ na przestrzeni wieków następował rozwój pszczelarstwa, publikowano szereg opracowań o tej tematyce. Książki najstarsze są dzisiaj praktycznie nieosiągalne poza rynkiem antykwarycznym.
Pierwszą publikacją omawiającą hodowlę pszczół była "Nauka o pasiekach" napisana przez Walentego Kąckiego w 1614r.
Z uwagi na położenie naszego Koła na przełomie XIX i XX w. silnie oddziaływał na nas ośrodek lwowski (siedziba ówczesnego województwa). Od 1875r. wychodził tam "Bartnik Postępowy" którego egzemplarze docierały na nasz teren. Oprócz tego we Lwowie swoje książki drukowali wielcy wówczas pszczelarze tacy jak: J. Lubieniecki, który napisał składającą się z trzech tomów "Dokładną praktyczną naukę dla pasieczników", T. Ciesielski, autor min. słynnego dwutomowego "Bartnictwa". Oprócz tych autorów należy również wspomnieć o K. Krasickim, autorze "Pszczelnictwa", czy też L. Weberze autorze "Hodowli pszczół według nowoczesnych zasad pszczelnictwa".
Wymienione książki miały duże znaczenie w podnoszeniu poziomu wiedzy ówczesnych pszczelarzy.
W okresie międzywojennym bardzo popularnym podręcznikiem pszczelarskim było również "Praktyczne pszczelnictwo" S. Brzózki, które do 1940r. doczekało się dziewięciu wydań.
Nakłady wówczas wydawanych publikacji nie były wielkie. Książki wydane w ilości 3 tys. egzemplarzy uznawane były za wydane w dużym nakładzie.
Po 1945r. do końca lat 80 największym wydawcą książek o tematyce pszczelarskiej było Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Nakłady książek osiągały nawet 100 tys. egzemplarzy. Najpopularniejszymi z nich była "Hodowla pszczół" ( praca zbiorowa) , która doczekała się sześciu wydań czy też "Gospodarka pasieczna" W. Ostrowskiej. W tym okresie duże znaczenie miały również wydawnictwa Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
Należy nadmienić, iż na terenie powiatu tarnobrzeskiego gdzie znajduje się nasze Koło mieszkał Wojciech Rawski autor trzy częściowej publikacji pt. "Pożytek pszczeli..." wydanej w 1947 r.
Po zastoju z początku lat dziewięćdziesiątych obecnie ukazuje się szereg nowych publikacji z dziedziny pszczelarstwa. Wśród nich jest kilka czasopism: "Pszczelarstwo". Pszczelarz polski", "Pasieka", "Przegląd pszczelarski".
Poniżej prezentujemy zdjęcia wybranych książek.





|
|