Koło Pszczelarzy

Koło Pszczelarzy w Nowej Dębie powstało w 1977r. z inicjatywy p. Eugeniusza Wróblewskiego, który został jego pierwszym prezesem.

Zacieśniły się kontakty pszczelarzy poprzez to, że wielu z nich pracowało w jednym zakładzie pracy - w Zakładach Metalowych w Nowej Dębie. Byli nimi m.in. pszczelarze: Józef Mączka, Stanisław Bochenek, Antoni Janociński, Eugeniusz Szeręch, którzy skupieni wokół Tadeusza Wiącka stanowili grupę, która ożywiła zainteresowanie pszczelarstwem.

W roku 1979 doszło do zmiany na stanowisku prezesa Koła. Pan Wróblewski ze względu na wiek zrezygnował z tej funkcji, a prezesem został Czesław Skowroński. Do składu nowego zarządu Koła weszli pszczelarze: Czesław Wilk, Tadeusz Wiącek, Józef Kasica, Jan Urbaniak i Jerzy Biela.

Na skutek zmian administracyjnych wprowadzonych w 1975 roku, władze województwa tarnobrzeskiego pod koniec lat siedemdziesiątych zlikwidowały gminę Majdan Królewski poprzez przyłączenie do miasta i gminy Nowa Dęba tworząc jedną wspólną jednostkę administracyjną. To spowodowało również powiększenie liczby członków Koła do 71 osób. Do składu Zarządu Koła został dołączony z terenu Majdanu śp. Tadeusz Puzio.

W roku 1991 nastąpiła kolejna zmiana na stanowisku prezesa Koła. Prezes Skowroński ustąpił, a na jego miejsce został wybrany dotychczasowy jego zastępca Kolega Tadeusz Wiącek. Do składu Zarządu weszli również Koledzy: Józef Gurdak jako wiceprezes, Stanisław Barnaś jako sekretarz, skarbnikiem został Józef Sawuła. Zarząd w tym składzie działał do 2007r. nie licząc zmiany sekretarza, którym w międzyczasie został inż. Marian Kowalski, a do składu Zarządu przyłączono Kolegę Zdzisława Gila. Od tamtej pory zmienił się też przewodniczący Komisji Rewizyjnej którym w miejsce Jana Bieli został wybrany mgr inż Alojzy Hezner. Zarząd więc w tym składzie do ubiegłego roku pracował szesnaście lat.

W lutym 2008r. odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze podczas którego ukonstytuował się zarząd w składzie: Prezes – Jerzy Bystrzyk, mgr inż. Kowalski Marian oraz: Gil Zdzisław, Łukawski Grzegorz, Wiącek Tadeusz, Sowiński Szczepan.



W skład Komisji Rewizyjnej weszli: przewodniczący mgr inż. Alojzy Hezner, mgr Józef Sawuła i Józef Rozmus.

Skupiamy się na zasadniczych sprawach określonych Statutem Związku Pszczelarzy. Głównym zadaniem Związku jest utrzymywanie stałej łączności z członkami. Bardzo aktywnie członkowie Koła biorą udział w szkoleniach organizowanych przez Zarząd Okręgowy Związku. Mamy kontakt z wieloma autorytetami nauki w zakresie pszczelarstwa, znamy z tych spotkań wielu autorów artykułów publikowanych w prasie pszczelarskiej. Sami również jako Koło podejmujemy tematykę szkoleniową wobec naszych członków własnymi siłami. Mamy bowiem wśród członków Koła ludzi z dużym doświadczeniem i z tego doświadczenia staramy się w pełni korzystać.

Stałą praktyką w naszych działaniach jest organizowanie ogólnych zebrań członków Koła, oraz spotkań pszczelarzy w pasiece u Pana Tadeusza Wiącka pod znaną wszystkim lipą, podczas których dokonujemy oceny pracy Koła. Przedkładamy pod ocenę dokładne sprawozdanie finansowe. Takie zebrania służą również do koleżeńskiej wymiany doświadczeń pomiędzy pszczelarzami, jako forma integracji tego środowiska. Tak się bowiem składa, że w Kole w Nowej Dębie skupiamy pszczelarzy z okolicznych gmin w liczbie czterdziestu pięciu członków. Pasieki naszych pszczelarzy liczą od kilku do kilkudziesięciu pni. Są wśród nich zarówno pasieki stacjonarne jak i pasieki wędrowne. Część pszczelarzy przewozi swoje pasieki na teren woj. świętokrzyskiego i lubelskiego. Pożytkiem wykorzystywanym praktycznie przez wszystkich pszczelarzy jest pożytek wrzosowy. Liczne wrzosowiska znajdują się na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba i poligonu wojskowego.

Realizacja: Net.Com